U Matěje

Foto: Václava Kunová

Foto: Václava Kunová

Podnik, který s odvahou nabízí dotažené pokrmy často z neznámých nebo málo populárních surovin.

Restaurace U Matěje, kterou od jara tohoto roku provozuje Jan Punčochář a jeho tým, se díky kuchařské soutěži Masterchef a systematickému marketingu stala nepřehlédnutelným diskusním tématem české gastronomie. A bezesporu otvíračkou roku 2019. Výrazný styl prezentace podniku přináší žádoucí efekt provozovateli, méně příjemný je už pro hosty – zamluvit si stůl na večerní hodiny je zatím spíše nereálné.

Poměrně stručný jídelní lístek stojí na českém masu včetně vnitřností, drůbeži a sladkovodních rybách. Jeden z předkrmů a jedno hlavní jídlo bývají vegetariánské. Budete-li se před návštěvou restaurace dívat na web, počítejte s tím, že kromě stálé nabídky budou k dispozici i sezónní speciály. V srpnu to byly například řízky z hub a k nim nové brambory s pažitkou.

Stálicí jídelního lístku už je telecí pavouček s houbovou omáčkou a karlovarským knedlíkem. Pavouček je plátek masa z pánevní jamky se specifickým tukovým mramorováním, jež dává masu výraznou chuť. V nabídce je vždy také tafelspitz podávaný s polévkou, knedlíkem a omáčkami – třeba kedlubnovou, koprovou a cibulovou. Maso z květové špičky bývá krásné měkké, šťavnaté a omáčky k němu ladí výborně.

Musím ocenit odvahu, s jakou U Matěje nabízejí vnitřnosti, často ve formě polévek. Přiznávám, že mě při poslední návštěvě polévka z plíček z denní nabídky až trochu vyděsila, nicméně byla vynikající. Pokud si na ni netroufnete, musíte ochutnat aspoň dršťkovou s libečkem. Perfektně měkké, dobře nakrájené dršťky, skvěle intenzivní vývar, lehká pálivost a zahuštění telecími nožičkami jsou zážitek.

Jan Punčochář se nebojí a nabídku postupně obohacuje o pokrmy zprofanované za dřívějších časů. Například o ruské vejce. V jeho podání je to jeden z nejlepších předkrmů. Vejce s polotekutým žloutkem, k tomu superkvalitní šunka od kosti, skvělý bramborový salát a navrch ještě lžička lososového kaviáru. U hostů boduje také strašákem školních jídelen – holandským řízkem. Štavnatost maximální, na počítání kalorií ale radši zapomeňte.

Chcete-li ochutnat z hlavních jídel něco lehčího, doporučuji candáta. S perfektně křupavou kůží, bramborovými rösti a tenounkými plátky do kysela marinovaného celeru.

Dát si po předkrmech a hlavních jídlech ještě dezert zvládnou jen silnější jedinci, ale dva z nabízených můžu doporučit. Tvarohové buchty s rozinkami v rumu podávané s vanilkovou zmrzinou. Kromě toho, že jsou podávané v porci, která by stačila minimálně pro dva, nemají chybu. Stejně tak větrník se zmrzlinou z (hodně) slaného karamelu.

Koncept jídelního lístku má logiku, v zásadě ctí lokálnost a sezónnost. Výjimkou je snad jen z dřívějšího podniku přenesené karamelové vejce s mangem, které se k ostatní nabídce vůbec nehodí.

Šéfkuchař se snaží o to, abyste se U Matěje cítili jako na návštěvě u babičky. Pohostinnost projevovaná velkými porcemi bohužel ale brání ochutnat více položek jídelního lístku. Mnohé pokrmy by mohly mít klidně poloviční velikost a stále by byly dostačující.

Rychle získaná popularita vyvíjí tlak na perfektní výkony nejen v kuchyni, ale také na place. Zatímco na kvalitu jídla všichni pějí slova chvály, v ostatních ohledech vzniká prostor k dohadům. Možná jste tedy už slyšeli historky o tamní nekompetentní a nepříjemné obsluze. Vyloučit to nemůžu, ale já se s ničím podobným nikdy nesetkala.

Restaurace U Matěje by měla už od září skrývat dva podniky v jednom, přičemž druhý z nich má finediningové ambice. Záměrně nečekám na jeho otevření, protože bude pravděpodobně stát za samostatnou recenzi.


U Matěje

U Matěje 1, Praha 6
+420 602 154 868
rezervace@umateje1.cz
umateje1.cz