The Bowls

Foto: Václava Kunová

Foto: Václava Kunová

Nálož chuťově a vizuálně dotažených zdravých surovin servírovaných v miskách.

Bowls, neboli jídlo servírované v miskách, je už několik let trvajícím světovým trendem nejen u ortodoxních zastánců zdravé výživy. Mohlo by zdát, že jednodušší vaření už neexistuje. Pár ingrediencí, hodně barev, fotogenická miska, a je to. Ale když se zamyslíte, na kolika místech něco podobného servírují a kam vás baví chodit opakovaně, nevím, kolik tipů byste mi dali.

Jednoduchost je totiž jen zdánlivá. Ingrediencí musíte mít v „miskové“ restauraci nebo bistru naopak hodně a měly by být ve skvělé kvalitě, protože je ničím nelze zamaskovat. I samotná konstrukce misky je trochu věda. Pokud má sehrát roli třeba plnohodnotného oběda, měla by obsahovat všechny základní živiny, tedy bílkoviny, sacharidy a tuky ve vyváženém poměru. Nandat do misky jen samotnou zeleninu, byť sebečerstvější, fungovat nebude. Další podmínkou je pestrá, ale nepřeplácaná barevnost a střídání textur. Nerozvařená zelenina a dobré ochucení se už rozumí samo sebou. Tohle všechno v The Bowls zvládají.

Příjemné, trochu alternativní prostředí s galerií a knihovnou v zadní místnosti se nachází kousek od Arbesova náměstí. Přes poledne tu bývá hodně rušno a je tedy lepší si udělat rezervaci. Počítejte s tím, že většina položek menu je rostlinného původu, některé přímo veganské, do jiných se z živočišných potravin vkrádají vejce nebo sýr, maximálně ryby.

Pokud byste si tu chtěli dát jen jedno jídlo, doporučuji poké bowl. Miska dobře uvařené, tak akorát ochucené rýže, na ní kostky marinovaného syrového tuňáka nebo lososa, případně směsi obou, příjemně dotažené sójovou omáčkou a šťávou z čerstvého zázvoru. Když jsem si tu dala poké poprvé, zdálo se mi, že by sneslo zázvoru o něco více, ale při další návštěvě už bylo bez chyby. Vizuální a křupavou protiváhu tvoří edamame, daikon, klíčky, sezam a hobliny mrkve, iluzi moře dokresluje kousek řasy. Jako oběd je poké bowl dostačující a cena 239 Kč naprosto přiměřená.

Nechcete-li ryby, dejte si snídaňovou slanou misku. Ta kombinuje vejce z volného chovu s pečenými batáty, quinoou a řepou, pečenými žampióny a avokádem. Zajímavé dochucení obstarává rukola s malinovým dresinkem.

V nabídce se objevují také sezónně se obměňující salátové misky. V současné době to jsou tři typy: Protein, Summer rainbow a Taroko bowl. Taroko bylo na můj vkus už trochu moc překombinované, všechny ostatní poskytly pastvu pro oči a dávku zeleniny neodolatelně ochucené semínky, ořechy a pestem, z níž se dělaly bowle za ušima.

Pokud se tu vyskytnete v době mimo hlavní jídla, dejte si populární smoothie bowl. Na výběr je ze tří druhů, které kombinují různé druhy ovoce včetně acaí, ořechy a výbornou granolu.

Ani káva tady nezůstává stranou zájmu. Střídají tu několik výběrových pražíren a kromě klasiky si můžete dát také dobře připravenou filtrovanou kávu. Dejte si jen pozor, snadno se vám může stát, že usazeni v křesle tak trochu zapomenete vnímat okolní svět a sledovat čas.


The Bowls

Pavla Švandy ze Semčic 388/16, Praha 5
+420 ‭776 451 507‬
thebowls.cz