Výběr nejlepších kaváren u nás

Sestavila Klára Donathová.

Ruku na srdce, udělat nějaký objektivní žebříček nejlepších českých kaváren je prostě nemožné. Pokoušela jsem se o to opakovaně několik let pro týdeník Euro a pokaždé jsem při tom zažívala muka. Jak srovnávat velké rušné kavárny s kuchyní a velkým počtem zaměstnanců s malými espresso bary, kde kromě majitele obsluhují maximálně dva další lidé? Je fér srovnávat pražské kavárny provozované prominentními pražírnami výběrové kávy a ty v regionech, které doslova bojují o každého hosta?

Vlastní web = vlastní pravidla. Ve shodě s ostatními spoluautory můžu hodnotit podle subjektivně stanovených kritérií, které vyhovují mně, a věřím, že budou i vám. Odděluji tedy kavárny od espresso barů a v obou kategoriích uvádím, co že je na těch podnicích tak skvělého.

Na prvním místě zohledňuji vždy kvalitu připravované kávy. U kaváren, kde se vaří, hraje roli i kvalita jídla. Na druhém místě stojí personál – jeho ochota, znalosti, přístup ke kávě i hostům. Do úvahy beru i prostředí, ale to bývá všude tak vymazlené, že v mém hodnocení nemá velkou roli. Je mi jedno, jestli je podnik minimalistický nebo připomíná obývák z první republiky.


Kavárny

Můj šálek kávy/Místo

Jiná lokalita, jiný vzhled, ale tradičně špičková káva (z produkce pražírny Doubleshot, která obě kavárny vlastní) na všechny způsoby doplněná o dobré snídaně a superzajímavé koktejly na bázi kávy.

Industra Coffee

Unikátní místo mimo centrum kavárenského Brna. Hosty do ní přivádí nekompromisně připravená káva, skvělé sladkosti a ještě lepší nedělní brunche. Škoda, že se tohle skvělé jídlo dá ochutnat právě jen v neděli.

Pikola

Kavárna v rodném městě šumperáku je pro mě absolutní zjevení. Dobře připravená výběrová káva je samozřejmostí. K tomu přidejte krásný interiér a promyšlenou nabídku jídla a dezertů. Vážně stojí za samostatnou výpravu.

Super Tramp Coffee

O pozitivech tohoto podniku se přesvědčuju téměř denně a vím, že kvalita kávy z maďarského Casino Mocca je stabilní. Odolat místním sladkostem s rumovým obláčkem v čele je strašně těžké. A ta zahrádka!

CØKAFE (Poruba)

Ostravě kraluje CØKAFE a já mám obzvlášť ráda to v Porubě. Nejen díky milému personálu, ale i díky interiéru a exteriéru. Tady stojí za vypíchnutí skvělé snídaně a víkendové brunche. O dortech ani nemluvě. Protože, jak tu kdysi psali na tabuli: „Nejlepší sport je kafe a dort!“

Kavárna Pražírna

Vedle dobře připravené kávy mě sem táhne hlavně přátelská atmosféra a kokosové kuličky. K jídlu toho mají ale mnohem víc. Je vidět, že personál za barem si rozumí a dokáže předat dobrou náladu dál.

Canall – coffee, boutique, vintage

Prostějovská tutovka dokáže přitáhnout místní výběrovou kávou od nás i ze zahraničí, domácími sladkostmi i v raw provedení a parádní zahrádkou, na které byste klidně strávili celé léto.

La Bohème Café

V designovém prostředí tu můžete ochutnat výběrové kávy ze stejnojmenné pražírny, dorty, čaje i míchané drinky. Vedle zrn tu nakoupíte i všechny potřebné propriety pro domácí přípravu kávy. K dokonalosti mi schází maličko milejší personál.

Coffee Room

Dost možná nejvíc Instagram-friendly kavárna naštěstí nedělá věci jen hezké napohled. Uspokojí všechny milovníky avokádových toastů a barevných smoothie bowls, ale i ty, kterým jde primárně o kvalitu kávy.

EMA espresso bar

Názvem sice espresso bar, provedením ale spíš kavárna. Nabídka je široká, včetně jídla, a velká část hostů se tu dokáže pěkně rozsedět i u skleničky naturálního vína. Baví mě káva vlastní produkce, o něco méně už časté změny personálu.


Espresso bary

Podniky s minimem prostoru a maximem vyextrahovaným z kávových zrn jsou podle mě nejjednodušší disciplínou. Omezená nabídka i prostor limitují prostoje personálu, nepovedené jídlo, zapomenuté objednávky a podobně. Vyžadují ale dokonale připravenou kávu, kvůli které se do nich hosté budou vracet, i když mají naspěch.

Onesip coffee

Etalon espresso baru. Káva na špičkové úrovni, za kávovarem stále stejné tváře, dobře vybraný doplňkový sortiment, konverzace na úrovni a skvělá atmosféra.

Monogram Espresso Bar

Někde na hraně mezi kavárnou a espresso barem. Krásný světlý prostor s příjemnou atmosférou, skvěle připravenou kávou a dorty, kterým těžko odoláte.

Kafe Karlín

Káva rychlejší než vaše tramvaj a lépe připravená než leckde jinde. Zrna z vlastní pražírny, domácí sladkosti a usměvaví profíci za kávovarem. Žádné kompromisy v kvalitě.

Espresso Bar v Alza.cz

Jistota při čekání na vyzvednutí objednávky, ale i důvod vypravit se do tržnice. Rychlá káva v kvalitě, na kterou je spolehnutí, věneček s arašídovým krémem a další dobroty, na které jste v kavárnách Doubleshotu zvyklí.

Sweet City: espresso bar & obchod

Liberecká stálice, i když mimo centrum. Patří k pražírně Nordbeans, nakoupit tam tak můžete čerstvě pražená zrna z jejich produkce a vše na domácí přípravu. Na místě si dáte skvěle připravenou kávu, dorty i chleby s pomazánkou. Je trochu na pováženou, zda ji řadit mezi espresso bary či kavárny.

Sólista Espresso Bar

Miniprostor na Letné, kde z kávových zrn dokáží dostat maximum. Pro rychlou kávu a úsměv zamiřte právě tam.

Čerstvý Boby

Obchod s kávovými zrny a proprietami, kde jen tak mimochodem připravují také skvělou kávu. Když jsem v Ostravě, nikdy se tu nezapomenu stavit.

Kafemat

To místo, které byste chtěli mít v domě nebo alespoň v ulici. Schází se tu místní včetně psů a dětí, ale vždycky tu mají příjemnou atmosféru a dobrou kávu. A k ní i něco sladkého.

Traffic Coffee

Do detailu promyšlený maličký espresso bar, který už pár let dělá z Olomouce ještě hezčí místo k životu. Káva, sušenky, koláče, limonády a úsměvy.