Výběr nejlepších fine-diningových restaurací u nás

Sestavil Tomáš Pavlík.

Fine dining je vrcholová disciplína, pro kterou máme laťku nastavenou hodně vysoko. Že je jídlo chutné a na talíři vypadá krásně, bereme v této kategorii jako podmínku nutnou, ale nikoliv postačující. Prvotřídní musí být také obsluha, která se vás musí ujmout hned u vchodu a věnovat se vám až do opuštění podniku. Čekání, až personál ukončí debatu s kolegy a začne se věnovat hostům, je neakceptovatelné, stejně jako jakékoliv náznaky arogance nebo neschopnost přijmout zpětnou vazbu. Prostředí musí být také adekvátní, tedy nejen nekompromisně čisté – body dolů jdou i za špatné odvětrání, nepohodlné sezení, kabáty přes židle, nepěkné toalety a podobně. 

Důležitým aspektem je také poměr ceny vůči kvalitě. Když dám za večeři pět tisíc korun, očekávám, že o ní budu nadšeně vyprávět a budu si z ní něco konkrétního pamatovat ještě za pár měsíců. Když je už druhý den dominantní pocit, že jídlo sice nebylo špatné, ale jinak není moc o čem psát domů, tak do našeho žebříčku takový podnik prostě nepatří.

Podniky spadající do kategorie fine dining jsou často navštěvované mezinárodní smetánkou a svým způsobem nás reprezentují, proto považujeme za důležité, aby pozitivně přispívaly ke kulturnímu obrazu naší zemičky. To může být tím, že součástí jejich konceptu je nějaké propojení s místem, kde fungují, používání lokálních surovin, práce s vinaři v našem regionu nebo moderní prezentace tradičních českých jídel. Také to může být tím, že přemýšlí o udržitelnosti svého podnikání v širším kontextu, starají se o to, aby neplýtvaly surovinami nebo energií, aby se majitel restaurace nesnažil vyždímat ze zaměstnanců maximum tady a teď, ale měl zájem o jejich dlouhodobý rozvoj a spokojenost. Nebo alespoň tím, že v podniku zvládnou kuchařskou práci na jedničku v mezinárodním srovnání.

Při sestavování žebříčku jsme vybrali restaurace, které vám s čistým svědomím doporučujeme, protože do nich sami rádi chodíme. Neděláme si patent na rozum a to, že v žebříčku nějaký podnik není, vůbec neznamená, že je špatný. Jen do něj nechodíme, protože ho možná třeba neznáme nebo nám jen nepřirostl k srdci.


Fine dining

La Degustation Bohême Bourgeoise

Restaurace, která podle nás nejlépe realizuje koncept založený na kreativním pojetí tradičních českých chutí, ortodoxně se drží lokálních surovin a vytrvale vyhledává kuriozity v českých a moravských vinných sklepích.

Entreé Restaurant

Olomoucký restaurant jednoznačně vede v hravosti a tvořivosti, přičemž neslevuje z precizního provedení. Přestože řada pokrmů je postavena na nezvyklých kombinacích, všechna jídla dávají jasný smysl a jsou skvělá.

Field Restaurant

Field nabízí pokrmy postavené vždy na třech až čtyřech hlavních surovinách, často v překvapivých kombinacích a nečekaných texturách. Chutě jsou výrazné a jasně čitelné. Kromě gastronomického zážitku vás určitě zaujme také stále se měnící strop.

Alcron

Po jistém zaváhání před několika lety, které skončilo ztrátou Michelinské hvězdy, je za nás Alcron zpátky na špici české gastronomie. Pokud si potrpíte na skvělý servis se všemi kudrlinkami, pak rozhodně zavítejte sem.

Pot-au-feu 

Stálice pražského fine diningu. Restaurace je orientovaná na francouzskou kuchyni, v menu téměř nikdy nechybí foie gras, lanýže, brzlík a ryby. Nic extravagantního, ale konzervativní host jistě ocení vysokou kvalitu surovin, profesionalitu kuchařské práce, milý personál a velmi příznivé ceny.

Benjamin

Ambiciózní nováček, který se vydal cestou respektu k lokálním surovinám a moderního pojetí chutí, které známe z dětství. Jídla jsou sofistikovaná a zároveň nepřekombinovaná, hlavní suroviny jsou jasně čitelné.