Ochutnejte Costa del Sol

Gastronomický itenerář pro Marbellu a okolí.

Španělské Pobřeží slunce (Costa del Sol, pozor, neplést s bulharským Слънчев бряг) se v posledních letech stalo oblíbenou destinací pro desetitisíce Čechů. Míří sem v sezóně z Prahy každý týden tři přímé lety Ryanair, sedm SmartWings a bezpočet cest s přestupem v Paříži, Amsterdamu nebo jinde v Evropě. Pro ty z vás, kteří si chcete z jižního Španělska domů kromě opálení a vylepšeného golfového handicapu přivézt také gastronomické zážitky, je určen tento článek.

Většina návštěvníků zamíří do Marbelly nebo nejbližšího okolí, kde jsou široké písčité pláže a nejlepší golfová hřiště. Ti nejmovitější vlastní nebo si aspoň pronajímají přepychové vily v pásu zvaném Golden Mile, což je asi deset kilometrů dlouhá pobřežní promenáda mezi Puerto Banus a Marbellou, po které je nejlepší se pohybovat na kole nebo pěšky. Puerto Banus na jejím východním konci je přístav s vysokou koncentrací luxusních jachet, nadupaných sportovních aut a silikonových výplní všeho možného. Doporučuji navštívit spíše pro pobavení nebo pokud se potřebujete pocvičit v ruštině. Gastronomicky zajímavého tu není nic. Posunete-li se z Puerto Banus kousek na západ k hotelu Puente Romano, najdete tříhvězdičkovou restauraci Dani García. Tento podnik bude bohužel letos na podzim zavírat, takže máte poslední možnost ho navštívit. Vzhledem k okolnostem obsahuje aktuální degustační menu výběr 16 nejlepších chodů z celé historie restaurace, což je opravdu velký zážitek.

V hotelu Puente Romano se nachází ještě jedna restaurace, která podle mého názoru poskytuje nejlepší poměr cena/výkon široko daleko. Nese název BiBo a patří také do skupiny Dani García. Za mě zde vedou nadýchané briošky plněné trhaným hovězím, studená polévka gazpacho a guacamole, které připravují přímo u stolu. Velmi uspokojivý oběd včetně vody, vína, kávy zde pořídíte kolem 50 eur na osobu.

Máte chuť na rybu, mořské plody nebo paellu? Stačí se přesunout necelý kilometr směrem do Marbelly do podniku Lobito de Mar. V přípravě tradičních andaluských jídel uplatňují moderní kuchařské techniky a výsledek je skvělý. Doporučuji dát si jejich paellu, která při vší úctě výrazně překonává to, co produkují všechny „tradiční“ podniky kolem přístavu a pláže. Pokud tu nespořádáte k obědu humří rodinku a karton Krugu, i zde se vejdete bez potíží do 50 eur na jedno slušně plné břicho.

Pokračujeme do centra Marbelly, kterým je fotogenické náměstí s pomerančovníky a příznačným názvem Plaza de los Naranjos. Je na něm spousta kaváren a restaurací, jejichž naháněči vás budou lákat dovnitř. Vyplatí se odolat, protože jen asi 50 metrů od náměstí se nachází restaurace Aderezzo, která je o několik řádů lepší. Připravuje moderně pojatá jídla vycházející ze středomořské kuchyně. Najdete v nich výborně sladěné tradiční chutě od Blízkého Východu, přes severní Afriku až po Andalusii. Mé doporučení je dokonale měkká grilovaná chobotnice se salátem tabbouleh a omáčkou z tahini. Cenově se stále pohybujeme v pásu 50 eur za tříchodový oběd s příslušenstvím.

Se zhruba dvojnásobnou cenou, ale ještě vyšší úrovní gastronomie můžete počítat v restauraci Skina, která se nachází také v historickém centru. Skina má jednu michelinskou hvězdu a je to malinký podnik s kapacitou odhadem 20 hostů. Zakládají si zde hodně na práci s malými lokálními dodavateli a surovinách z trhu, který je o ulici vedle. Takže dát si zde jakoukoliv z ryb v nabídce je sázka na jistotu. Vše je doplněno velmi pozorným servisem a slušným vinným lístkem – myšleno i cenově.

Ještě nemáte dost? Dobrá, uděláme si tedy výlet do 50 kilometrů vzdálené Malagy, po Seville druhého největšího města v Andalusii. Zde mohu doporučit restauraci La Cosmopolita Malagueña v centru města kousek od Picassova muzea. Většinu jídel podávají formou tapas, takže toho můžete ochutnat opravdu spoustu. Doporučuji nevynechat telecí ani tuňákový tataráček, případně tradiční krokety. Cenově se pohybujeme kolem 30 až 50 eur.

A teď už přišel jistě čas na kávu. Dobře připravená výběrová káva je v této části světa spíše vzácností. Jediný použitelný podnik, o kterém v Malaze vím, je Mia Coffee Shop v historickém centru. Káva je zde stejně skvělá jako v těch nejlepších kavárnách v Praze, Berlíně nebo Kodani.

Pokud máte v Marbelle a okolí nějaké další oblíbené podniky, budeme rádi za vaše doporučení k dalšímu průzkumu. Napište na náš Facebook, Instagram nebo Twitter.