Typika

Foto: archiv Typika

Foto: archiv Typika

Výběrová káva a promyšlené brunche v prostředí plném rostlin.

Doby, kdy otevření kavárny s výběrovou kávou znamenalo konverzační téma pro většinu foodies, jsou dávno pryč. Kvalitní kavárny se staly běžnou součástí našeho života, což umožňuje jejich otevření i v lokalitách na první pohled ne zcela očekávatelných.

Kávové kořeny Typiky sahají až do Brna, je totiž sestrou známého SKØG Urban Hub. V Praze ji najdete v Nuslích, kousek od náměstí Bratří Synků.

Máte-li rádi relaxaci mezi zelení, budete tu maximálně spokojeni. Strom prorůstající velkým stolem a rostliny zdobící stěny prostřídané balíčky kávy z pražírny Rusty Nails zaujmou na první pohled. Květiny na každém z menších stolků a poloprůhledné předěly z trativodek, to vše vytváří příjemnou a odlehčenou atmosféru. Přistihla jsem se, že v kavárně vždycky prosedím déle, než jsem původně měla v úmyslu. Ale nikdy nelituji.

Zatímco nabídka způsobů přípravy kávy je spíše minimalistická, možností, jak si srovnat pokles hladiny krevního cukru, tu máte na kavárnu nevídaně mnoho. A některé z nich lze označit za celkem odvážné. Otevřete mysl, zapomeňte na nálepky a projděte si brunch menu. Dejte si klidně Slanou misku. Přestože je, jak řekl obsluhující mladý muž, „strašně zdravá“, nebudete litovat. Pečené batáty, hummus, quinoa, bylinky, semínka a česnekový dip tvoří svěží, sytou a zábavnou kombinaci, které svým celkovým vyzněním mnoho podniků nemůže konkurovat. Stejně tak vám doporučuji Sladkou misku, na níž je nejzajímavější čerstvá domácí a krásně křupvá a kořeněná granola. Ta společně s jogurtem, čerstvým sezónním ovocem a semínky nejenže ozdobí váš instagramový účet, ale bude vás ji opravdu celou dobu bavit jíst. Dokonce celé kompozici odpustíte i hromádku zprofanovaných chia semínek.

Pokud máte náladu konzervativnější, ale zato velký hlad, dejte si omeletu ze tří vajec s ovčím sýrem, prosciuttem, malým salátem, semínky a čerstvým chlebem. Zpočátku fungování kavárny k ní podávali chléb z pekárny Praktika, nyní si pečou chléb vlastní a musím říci, že je dobře vyladěný a k nadýchané omeletě se hodí možná ještě lépe.

Jestliže si chcete dát něco sladkého, ale nikoli přeslazeného, objednejte si výborné lívance s praženými ořechy, ovocem a jahodovým pyré. Všechny porce mají dostatečnou velikost na to, aby fungovaly jako oběd. Uvážíme-li, že se cenově pohybují od 130 do 160 Kč, je to velmi příjemné.

Kromě servírovaných pokrmů si v Typice můžete vybrat z vitríny čerstvě připravený sendvič, koláč nebo dort. Nápojovou nabídku dotváří čaje z Tea mountain a zajímavé limonády.

Asi vás nepřekvapí, že je káva, ať už na bázi espressa nebo filtru, dobře připravená a většinou také doplněná informací o druhu, který je právě na mlýnku. V komunikaci s návštěvníky vidím ještě prostor ke zlepšení. Pokud není kavárna zrovna naplno vytížená, přispěla by větší otevřenost obsluhy k ještě lepšímu celkovému zážitku.


Typika

Svatoslavova 21, Praha 4
info@typika.coffee
+420 702 031 041
typika.coffee