Ideas are bulletproof

Foto: archiv Ideas are bulletproof

Foto: archiv Ideas are bulletproof

K promyšlenému jídlu v jižanském stylu si dopřejte koktejl klidně už kolem poledne.

Nejmladší přírůstek do rodiny podniků sdružených pod konceptem Anonymous je vlastně siamským dvojčetem, sdílí totiž stejnou adresu s podzemním speakeasy Anonymous Shrink’s Office. Na rozdíl od obou koktejlových barů - tím druhým je Anonymous Bar v Michalské - má ale širší záběr. Důraz se tu klade nejen na míchané nápoje, ale především na jídlo. A podnik je také o píď blíž bistru či hospodě, otvírá se tu ostatně už před polednem.

IAB se nachází na úrovni chodníku. Míst tu není přehršel - dva větší stoly přímo u velkých oken do ulice, tři menší, zbytek tvoří barové sezení. Podle toho, jak citliví jste, vám zařízení může připadat buďto mohutně autenticky jižanské, nebo poněkud za hranou: silný branding bourbonu Bulleit, atrapy soudků vystupující ze zdí, patinované barovky, těžké kovové židle s koženými sedáky, rockový hudební doprovod a nabídka jídel a nápojů předkládaná na podložce z hovězí kůže.

Zdejší kuchyň je americká, nebo přinejmenším jižní částí Spojených států silně inspirovaná. Příjemně stručné menu se obměňuje poměrně často a alespoň zčásti využívá sezonní suroviny. Především se ale podniku nedá upřít snaha pozvednout už zažité pokrmy o úroveň výš, přitom ovšem neopustit vymezený prostor baru/bistra/hospody.

V praxi to může vypadat tak, že voňavý, pikantní krém z medvědího česneku (za 65 korun) obohatí tři kusy omelety s crème fraîche. Sloppy Joe (za 215 korun) se tu podává jako opečená, nadýchaná, nasládlá buchta s dobře ochuceným mletým masem s jalapeños a čedarovou omáčkou, k tomu domácí bramborové lupínky. U lívanců s javorovým sirupem (za 125 korun) nepřekvapí ani tolik velké množství ovoce, ale spíš drcená pomerančová kůra, která jídlu dodá další vůni i chuť. Na detaily si v kuchyni zkrátka potrpí.

Pokud jde o koktejly, můžete sáhnout po některém ze zdejších signatures - nezapřou příbuznost se Shrink’s Office sídlící jen o patro níž. Pokud ale patříte ke konzervativnějším pijákům s vlastní představou, bez obav si objednejte oblíbený míchaný nápoj tak, jak ho máte rádi - za barem si s takovým přáním bez problémů poradí.

Kávu na zdejší espresso dodává pražírna La Bohéme a obsluha s ní dokáže obstojně pracovat. A mimochodem ledový čaj tu na rozdíl od řady jiných tuzemských zařízení znamená jemný a dobře vychlazený nápoj vyráběný na místě. Pivo, které nabídku doplňuje, je plzeňský Prazdroj.

Výhrady mohou mířit k obsluze, která je sice milá a komunikativní, jen občas se trochu zamotá do detailů týkajících se přinášených jídel, nebo komunikuje intenzivně mezi sebou navzájem, což na tak malém prostoru nedělá moc dobrý dojem.

A pak je tu samozřejmě celá spojitost s legendárním komiksem V jako Vendeta, okolo kterého se točí koncept všech tří Anonymous podniků a název tohoto nejmladšího je citátem z něj pocházejícím. Debatu o tom, zda by hlavní postava nebo autor díla Alan Moore schvalovali existenci baru tak silně provázaného s jednou ze značek předního globálního výrobce destilátů, doporučuji načínat až u druhého nebo třetího drinku.


Ideas are bulletproof

Jungmannova 11, Praha 1
‭+420 775 230 793
info@bulletproofbar.cz
bulletproofbar.cz