Alcron

Foto: archiv Alcron

Foto: archiv Alcron

Etalon vysoké gastronomie.

Restaurace Alcron se nachází ve stejnojmenném hotelu v pražské Štěpánské ulici. Hotel byl postaven kolem roku 1930 ve stylu art deco a od svého otevření byl symbolem luxusu, o čemž svědčí jména slavných hostů, včetně hlav států, kteří zde v minulosti pobývali. Z dětství si pamatuji, že když se o někom řeklo, že vařil v Alcronu, tak to v generaci mých rodičů a prarodičů znamenalo opravdu hodně. Nová éra hotelu i restaurace začala po vydařené rekonstrukci budovy na konci 90. let minulého století a od znovuotevření je podnik spojen se jmény těch nejlepších českých kuchařů, jakými jsou například Zdeněk Pohlreich, Jiří Štift, Václav Frič a v neposlední řadě Roman Paulus, který pro Alcron v roce 2012 získal a pak pět let udržel michelinskou hvězdu.

Alcron je fine dining v tom nejklasičtějším slova smyslu - číšník ve fraku, foie gras povinně na menu, vrstvy bílých ubrusů a křesla tak měkká, že vás ani telefon v zadní kapse u kalhot nebude tlačit. V restauraci je pouze 24 míst a péče věnovaná každému hostu ze strany personálu je jednoduše řečeno bez kompromisů.

K jídlu si můžete dát buď předem sestavené degustační menu, nebo si ho poskládat sami podle vlastní chuti. Cena se pak počítá podle počtu chodů počínaje tříchodovým za 1 200 Kč až po sedmichodové za 2 600 Kč. Taková flexibilita nebývá v restauracích tohoto typu často vidět a rozhodně si zaslouží ocenění. Ke všem jídlům je také vymyšlené vinné párování.

Za posledních pár let je v Alcronu vidět postupný příklon k sezonním surovinám a lokálnímu sourcingu. Neplatí to určitě na 100 %, možná ani na 75 %, ale potěšilo mě, že na konci dubna byl na menu český chřest, hovězí maso z malé farmy na Vysočině, rebarbora a medvědí česnek. Za mě je to krok správným směrem a je škoda, že podnik informace o původu surovin hostům aktivně neprezentuje a dopátráte se jich až křížovým výslechem číšníka.

Z aktuálního menu, které připravuje tým pod vedením Jakuba Černého, současného head chefa, stojí určitě za zmínku tuňákový tartar s nakládaným daikonem, praženými kešu ořechy a wasabi omáčkou. Doporučuji dát si ho jako první předkrm, protože je to jídlo plné chutí tak intenzivních, že vás nastartuje na zbytek večera. Tento předkrm v Alcronu párují s Pinot Gris, pozdní sběr 2014, z viničních tratí Nad sklepy z vinařství Nepraš z Pavlova. Soulad vína s chuťově bohatým chodem je alespoň pro mě dokonalý. V podniku tohoto typu si samozřejmě nemůžete nedat terinu z foie gras, jejíž tučnost skvěle řízne nakyslá omáčka z rebarbory, sladkost dodá plátek manga a zajímavým doplněním je omáčka s heřmánkem. Speciálním velikonočním hlavním chodem bylo mladé české jehněčí, dokonalá bramborová kaše, sezónní houby kačenky, silná jehněčí šťáva a pyré z medvědího česneku.

Alcron si drží vysoký standard a dočkali jsme se po letech i výraznějšího zájmu o využití lokálních surovin a udržitelnost. To je dobře a jsem přesvědčen, že viditelnější kroky tímto směrem by pomohly zaplnit ne vždy obsazené židle v této výjimečné restauraci.


Alcron

Štěpánská 40, Praha 1
+420 222 820 410
alcron.operator@alcronhotel.com
alcron.cz