Kde a co jíst na Bornholmu

Nepříliš velký dánský ostrov v Baltském moři sází vedle uzených ryb i na sýry a vepřové.

Pro někoho, kdo se k Baltu na výlet nebo dovolenou vydává poprvé, to může znít jako čiré bláznovství. Pořád tam fouká, horko bývá jen výjimečně a jíst se tam nejspíš dají jen sledě, ne? Omyl.

Bornholm je dánský ostrov ležící kousek pod Švédskem. Ano, neustále tam vane vítr, ale je to zároveň místo s nejvyšším počtem slunečných dní v Dánsku. Nemluvě o tom, že se tam stále více daří menším podnikům, které těží z úrodné krajiny i Baltského moře. To vše na ploše necelých šesti set kilometrů čtverečních.

Tím nejvýraznějším je bezesporu Kadeau, spičková restaurace založená a vedená šéfkuchařem Nicolaiem Nørregaardem. Nachází se u borového háje přímo nad pláží. Nepotrpí si na formality a ve svých jídlech předvádí, že kvalitní lokální suroviny se s použitím moderních kuchařských technik dají přetavit v cosi pozoruhodného. Je celkem jedno, zda jde o ryby, jehněčí, přehlídku různých druhů kapusty nebo houby. Právem drží michelinskou hvězdu.

Statek a řeznictví Hallegaard se soustředí na vepřové. Přímo na místě si můžete dopřát několik variant hot dogů a sendvičů nebo si koupit maso, uzeniny nebo paštiky na doma. Pozornost byste ale měli věnovat zejména sušené šunce, která zraje v jednom z nepoužívaných vojenských bunkrů a svou jemností a komplexní chutí se může rovnat španělským a italským.

Produkce kozí farmy Lykkelund je o něco jednodušší - jedna z majitelek vám z chlazeného pultu ochotně prodá některý z řady čerstvých sýrů s bylinkami a kořením, pokud budete mít štěstí, zbyde na vás i kousek jejich vyzrálejších kousků. V sezoně si můžete pochutnat i na zmrzlině z kozího mléka.

Výrazně silnější je ostrovní produkce mléka kravského. Velké množství ho končí v mlékárně St. Clemens, která vyrábí mimo jiné několik lahodných plísňových sýrů. Část se ale mění právě ve zmrzlinu. Jak se připravuje můžete sledovat a následně ochutnat ve zmrzlinárně v městečku Svaneke. Příchutě se obmeňují, ale na tabuli jich pravidelně bývá vypsaných aspoň osm, od ovocných klasik až třeba po lékořici.

Jen o pár kroků dál pak stojí za ochutnání vepřová pečeně s křupavou kůží podávaná formou sendviče s červeným zelím a kysanou okurkou. Už proto, že se Dánům očividně podařilo vyfouknout Česku knedlo-vepřo-zelo, pouze v důmyslnějším designu.

Zcela samostatnou kapitolu tvoří starosvětsky pojaté Fru Petersens Café. Jakmile vstoupíte do starého domu, v jehož přízemí se nachází, ocitnete se v jiné době. Obsluhují zde ženy v černých šatech s bílými zástěrkami a formou bufetu se podává velké množství sušenek, koláčů, zákusů a dortů. Nechybí čaj, káva a kakao, ani možnost spořádat vše v zahradě.

Bornholm si je své gastronomické proměny vědom. Koncem června tu pravidelně probíhá jídelní festival Sol over Gudhjem, vystavěný okolo kuchařské soutěže přenášené do celého Dánska. U farmářského skanzenu vzniklo vzdělávací centrum jídelní kultury, kde se konají kuchařské kurzy. A krom toho jsou v řadě přístavních měst klasické udírny ryb røgeri, je tu několik menších pivovarů, všude roste rykytník a ostružiny a prakticky na každém rohu koupíte zdejší ovocné mošty.