Itinerář na výlet do Alto Adige

Severní Itálie není jen lyžování nebo ten poslední kus dálnice mezi Alpami a mořem.

Pokud jezdíte stejně jako já občas na dovolenou do Itálie, budete znát ten pocit, kdy po sedmi hodinách za volantem, ucpané dálnici kolem Mnichova a rychlosti omezené na 100 km/h přes téměř celé Rakousko vyjedete z Brenneru a máte toho tak akorát. A právě tam se nabízí skvělá možnost nehnat se dál na jih, ale dát si den nebo dva pauzu, během které můžete poznat něco málo z oblasti Alto Adige.

Alto Adige je součástí Itálie teprve od konce první světové války. Převládá tu německy mluvící obyvatelstvo a gastronomicky je tento region spojením toho nejlepšího z Itálie a Rakouska. Najdete zde řadu restaurací s jednou nebo dvěma hvězdičkami od Michelina, často v těch nejzapadlejších vesnicích. Je to také zajímavá vinařská oblast, zejména pak tzv. Strada del Vino dell'Alto Adige neboli Südtiroler Weinstrasse vedoucí od Bolzana na jih. Celkem tu najdete asi 70 vinařství, ta větší mají vlastní prodejny, organizují degustace, procházky po vinicích a prohlídky.

Z bílých vín se v Alto Adige pěstují Pinot Bianco, Pinot Gris, Chardonnay, Gewürtztraminer, Müller Thurgau a Sauvignon Blanc, v menším množství pak Sylvaner, Riesling a Kerner. Z červených jsou nejčastější Pinot Noir, Merlot, Vernatsch a Lagrein. Za vyzkoušení určitě stojí poslední dvě zmíněné odrůdy, které se mimo severní Itálii téměř nevyskytují. Z hroznů odrůdy Vernatsch (též Schiava) se vyrábí většinou jednoduchá, svěží vína světle červené barvy, která jsou díky nízkému obsahu alkoholu (většinou 11,5 %) velmi dobře pitelná. Druhou lokální odrůdou je Lagrein, ze kterého se dělá ovocné růžové nebo pak pěkně plné víno tmavě červené barvy s obsahem alkoholu kolem 13,5 %.

Pojedete-li od Bolzana na jih, jako první zastávku doporučuji vinařství Cantina Terlano. Na jejich vína jsem narazil, když jsem se v roce 2016 projídal michelinskými restauracemi v Toskánsku a jejich Vorberg byl na vinném lístku téměř v každé z nich. V posledních letech nasbíralo toto víno mnoho prestižních ocenění (např. ročník 2015 má Robert Parker's Wine Advocate 2018: 94+, 2 skleničky v Gambero Rosso - Vini d'Italia 2019, atd.). Jedná se o komplexnější Pinot Bianco slámově žluté barvy, minerální, s dlouhou dochutí. Výborně se hodí k těstovinám s mořskými plody (spaghetti allo scoglio). V jejich vinotéce ho pořídíte v ceně kolem 20 eur za lahev.

Moje další oblíbená zastávka směrem dále k jihu je biodynamickéí vinařství Manincor. Usedlost je na kopci nad jezerem Lago di Caldaro a ze dvora se nabízejí opravdu krásné výhledy do okolí. Manincor sleduji přes 10 let a za tu dobu se z vinařství hledajícího si své místo na slunci stal sebevědomý podnik se slušnou reputací. Můžete zde ochutnat a nakoupit Der Keil, typický lehký základní Vernatsch, který se skvěle hodí k jihotyrolským uzeninám. Z bílých vín z vyšší řady za pozornost stojí určitě Sophie, což je 94 % Chardonnay, 4 % Viognier, 2 % Sauvignon Blanc. Je to již seriózní, plné víno, s dlouhou dochutí, ve vůni možná identifikujete meruňky. Na druhou stranu to stále není žádné dubové monstrum, jak některá Chardonnay z Itálie občas bývají. Hodí se dobře k aromatickým sýrům, krémovému risottu nebo ke kuřecímu masu. Lahev stojí zhruba 25 eur a bez obav ji lze dobře uskladněnou vypít klidně až za 5 let.

Dále doporučuji pokračovat až do městečka Termeno, německy Tramin. Jak asi tušíte, název odrůdy pochází právě odsud a samozřejmě se z ní zde vyrábějí vynikající vína. Jedním z top vinařství je Josef Hofstätter, které sídlí v historické budově přímo na náměstí. Můžete si zde domluvit degustaci, prohlídku vinařství a vinic. Součástí podniku je také restaurace a vinný bar, kde se dobře najíte a zároveň tam můžete ochutnat jejich vína ve spojení s jídlem. Vlajkovou lodí je Kolbenhof Vigna Gewürztraminer - víno vyrobené z hroznů z vinice Kolbenhof, která se nachází na jihovýchodním svahu kousek nad městečkem. Je to opravdu komplexní víno, které je asi nejlepší si vychutnat samostatně jako aperitiv. Cenově se pohybuje kolem 20 eur.

Na závěr jeden objev z poslední doby. Pokud byste chtěli vše pořídit a ochutnat pod jednou střechou, doporučuji navštívit vinotéku Meraner Weinhaus. Určitě stojí za to si Strada del Vino projet, udělat pár zastávek, ale zejména s malými vinaři může být problém se na nákupu nebo návštěvě vůbec domluvit. Také můžete narazit na to, že svá nejžádanější vína už vyprodali. Meraner Weinhaus pak může být vaše záchrana. Mají opravdu širokou nabídku včetně miniaturních bioproducentů a letos jsem zde v únoru koupil můj oblíbený Vorberg, který už byl ve vinařství dávno vyprodaný.