Rafariz

FOTO: JAN LÍBAL

FOTO: JAN LÍBAL

Ujgurská kuchyně překvapující kombinací surovin a chutí, obsluha zase svou laskavostí.

Tábor je láska a pokud se tam vypravíte na jediný den, rozhodně nestihnete ochutnat vše dobré, co místní restaurace, kavárny, cukrárny a pivnice nabízejí. Rozhodně ale nevynechejte restauraci Rafariz, která se nachází na hlavní tepně, která se paradoxně jmenuje Pražská.

Je to jistě jediná ujgurská restaurace u nás a nabízí příležitost seznámit se s tamější kuchyní, historií i osudem národa. Protože kdo po přečtení tohoto doporučení nebude googlit, kdo vlastně Ujgurové jsou a kde žijí, ať udělá čárku nebo hodí kamenem. Jídlo, které tu ochutnáte, je skvělé a obsluha tak milá, že se sem budete vracet při každé návštěvě Žižkova města.

Nabídka je velmi stručná a platí přes poledne i večer. Najdete v ní vždy jednu polévku, salát, čtyři hlavní jídla a dezert. Mezi hlavními chody nikdy nechybí plov – dušená rýže s mrkví a krůtím masem v kotlíku (145 Kč). Stálicí jídelníčku jsou i dvě jídla založená na tradičních ujgurských domácích ručně dělaných nudlích. Připraví vám je tu s masem i v čistě zeleninové verzi. Já jsem si zamilovala lagman nudle s hovězím masem, cibulí, paprikou, rajčaty a další zeleninou (155 Kč). Pokud byste čekali exotiku, budete zklamaní. Jídlo je vlastně docela jemné a nabízí samé známé chutě, jen v pro nás netypickém provedení. 

Boso nudle jsou pak restované s výraznější chutí česneku, kuřetem, fazolovými lusky (165 Kč). Mezi hlavní jídla patří i vegetariánská roláda z tenoučkého nudlového těsta, kterou jsem v prosinci ochutnala s náplní z mrkve. Nasládlé až dětské jídlo podávané se zakysanou smetanou si mě získalo taky docela snadno. V aktuálním menu je s náplní z brambor. Jiná je i polévka a salát, ale z mých předchozích zkušeností plyne, že se tu nemusíte bát ochutnat vůbec nic.

Rafariz je ale víc než jen nevšední jídlo z čerstvých surovin. Rodinná restaurace patří dvěma bratrům, kteří dělají osvětu o svém národu prostřednictvím jídla. Oni i další členové personálu jsou mimořádně milí. Při poslední návštěvě jsem požádala o mátový čaj a servírka mi dala vlastní, protože v nabídce podniku není. Potřebujete víc důvodů, abyste se do Rafarizu vypravili?


Rafariz

Pražská 231/3, Tábor
+420 776 553 263
urfood777@gmail.com
fb.com/rafariz777/