Entrée Restaurant

Foto: archiv Entrée Restaurant

Foto: archiv Entrée Restaurant

Koncept podniku nabízejícího do detailu propracované pokrmy s vtipnou pointou lze označit jako novou generaci fine diningu.

Kdy se vám stalo naposledy, že byste se v průběhu degustační večeře usmívali a občas se dokonce smáli nahlas? A další hosté s vámi? Troufám si tvrdit, že asi nikdy. Takovou úžasně uvolněnou atmosféru jsme zažili při silvestrovské večeři poslední den roku 2018. Kuchařský tým pod vedením Přemka Forejta opět dokázal, že neusíná na vavřínech a vysoko nasazenou laťku posouvá stále výš.

Večeře měla název Poor champagne a chudák šampaňské tu za svou slávu schytalo trest v podobě naprosto obyčejných až podřadných surovin určených k párování. Ale nebylo by to Entrée, aby vás nedostalo do kolen výsledkem na talíři. Z devíti chodů večera nás zaujal nejvíc „fake kaviár“ z čočky beluga podávaný ve skleničce stejně jako kaviár pravý. Čočka byla sofistikovaně ochucená želé s výrazně rybí chutí a v kombinaci s drobounkými blinami to byl zážitek.

Forejt každý jednotlivý chod uvedl, čímž kromě smíchu provokoval k zamyšlení a zvědavosti. Že se k šampaňskému hodí ústřice? To ví každý. Ale co třeba hlíva ústřičná? Na první pohled obyčejná surovina byla nadrobno nasekaná, ochucená citrusem yuzu a podávaná v lasturách pravých ústřic. Ve stejném duchu vše pokračovalo dál. Kapr důstojně zastoupil humra a superlokální holub z Horního náměstí v Olomouci jako hlavní chod a vtipná mystifikace celé menu vygradoval. Skvěle šťavnaté maso doplněné o jemné celerové pyré, drobné lístečky růžičkové kapusty korunoval lanýž. Po něm už následovaly dva dezerty v originalitě podávání opět bezkonkurenční.

Pokud zatím návštěvu Entrée zvažujete, můžou se vám zdát některé výše zmíněné nápady trochu ztřeštěné. Věřte ale tomu, že pokud ochutnáte, nebudete zklamáni. Originalita a expresivní prezentace jídla na talíři totiž nikdy není na úkor chuti.

Pro začátek můžete zkusit polední nabídku sestávající z polévky, hlavního jídla a dezertu v ceně 500 Kč. Pokrmy se v tomto případě drží trochu více klasického pojetí, ale mnohokrát jsme je vyzkoušeli a nikdy nepřinesly zklamání. Naopak, vždy odcházíme ujištěni, že stejný poměr ceny a kvality lze jinde najít těžko.

Pokud budete mít více času, objednejte si pětichodové degustační menu. Bude vás stát 950 Kč, vinné párování k němu 525 Kč. Přestože ceny degustačního menu a vinného párování oproti loňskému roku o 100 Kč stouply, stále jsou velmi příjemné. Návštěva Entrée se vám neprodraží ani kvůli nápojům. Nepodávají tu například žádnou balenou vodu. Namísto toho dostanete filtrovanou, v krásných skleněných lahvích s logem restaurace. Tři čtvrtě litru za 45 Kč. Což je samozřejmě také mnohem ekologičtější.

Princip lokálnosti, která šetří životní prostředí, se prolíná také nabídkou vín. Vinné kartě dominují Čechy, Morava a Slovensko, následované mnohem skromnější nabídkou lahví z Německa, Slovinska, Itálie a Francie. Převážně jde o vína přírodní, tedy produkovaná s minimálními zásahy vinařských technologií. Někteří z dodavatelů patří mezi vyznavače biodynamiky. Tato „divočejší“ vína skvěle ladí s nespoutaností zde podávaných pokrmů.

Jídlo, které tu budete jíst, vás nenechá chladnými. V záplavě všemožných restaurací lákajících na módní trendy tady cítíte přímočarou poctivost dokonalé práce. Pokrmy se nesnaží podbízet nadměrnou tučností a dezerty patří k těm nejméně sladkým na české gastronomické scéně. Zato zelenina hraje na talíři vždy podstatnou roli.

Máloco lze vytknout obsluze, bývá skoro vždy profesionální a pozorná, ale přitom neškrobená. Prostředí restaurace je vzdušné, oplývá zelení, někdy tu poletují tropičtí motýli. A pokud chcete, můžete sledovat práci kuchařského týmu v otevřené kuchyni.


Entrée Restaurant

Ostravská 975/1, Olomouc
+420 585 312 440
info@entree-restaurant.cz
entree-restaurant.cz