Canall - coffee, boutique, vintage

FOTO: ARCHIV CANALL - COFFEE, BOUTIQUE, VINTAGE

FOTO: ARCHIV CANALL - COFFEE, BOUTIQUE, VINTAGE

Skvěle připravená káva v kavárně, kterou byste v Prostějově nečekali. A k ní domácí dezerty, které potěší i vegany.

Ve městě temném, kde všichni jezdí na kole, ale nikdo nenosí helmu a nepoužívá světla, kde jsou židovskými náhrobky vydlážděné některé dvorky, na bývalém hřbitově odkud kameny pocházejí se venčí psi a téměř nikomu to nevadí, se narodil Jiří Wolker a je tam jedna z nejúžasnějších kaváren u nás. Život je holt plný paradoxů.

Navštívíte-li Prostějov, který je jen kousek od Olomouce a pohodlně se tam dostanete vlakem, měli byste splnit tři základní povinnosti. Zarecitovat si v duchu Poštovní schránku na rohu ulice, která není nějaká lecjaká věc, jít se podívat na rodný dům básníka, jenž miloval svět a pro spravedlnost jeho šel se bít a navštívit Canall - coffee boutique vintage nacházející se, snad ne náhodou, ve Wolkerově ulici.

Možná jsem příliš sentimentální, uznávám. Kavárnu Canall, která se nečte „kanál“, ale spíše „kenól“, si ale ujít nenechejte. Přišli byste o nejlepší kávu široko daleko, interiér zařízený starým nábytkem, který v zimě prohřívají kamna na dřevo, u nichž se můžete posadit s knížkou a snít o tom, že přijde jaro a vy si budete moct šálek vychutnat na krásné zahrádce ve dvoře, kterou může Canallu závidět kdejaký konkurenční podnik.

Nabídka rozsahem nijak nevybočuje ze standardu klasické kavárny třetí vlny. Vedle espressa a na něm založených nápojů si můžete dát filtrovanou kávu připravenou některou z alternativních metod (chemex, drip), skvělou irskou a k ní raw dort nebo třeba kremroli, které tu říkají trubička. Mají i cider, gin (od Žufánka) a tonik, zkrátka jako v Praze, v Brně nebo v Ostravě. A přestože v Canallu bývá dost lidí i ve všední den, je tam ohromně příjemná atmosféra. Snad proto, že za barovým pultem najdete majitele, kteří si kavárnu otevřeli po návratu z Asie a dávají do ní vše.

A když už budete v Prostějově, zajeďte se podívat i do nedalekého Plumlova na zámek, jaký jinde neuvidíte. Ale nedávejte si v zámecké kavárně kávu, dobře vám radím.


Canall - coffee, boutique, vintage

Wolkerova 27, Prostějov
+420 732 551 504
info@canall.cz
canall.cz