Kavárna na Kozím plácku

Foto: Tomáš Pavlík

Foto: Tomáš Pavlík

Výběrová káva z vacuum potu v starosvětské atmosféře.

Kutná Hora je krásné historické město s širokou nabídkou kulturních zážitků. Bohužel to neplatí pro zážitky gastronomické. Velmi zodpovědně se tam několik posledních let snažím objevit podnik, který bych mohl s čistým svědomím doporučit. Nedaří se. Je pár míst, kde, pokud si dáte pozor, zvládnete přijatelný oběd, ale to bych měl laťku pěkně nízko, kdybych taková doporučoval.

Jedinou výjimkou je Kavárna na Kozím plácku. Není to žádný nováček – byla součástí první vlny, která do České republiky přinesla výběrovou kávu již před deseti lety. A otevřít si podnik tohoto střihu v okresním městě byl tehdy průkopnický čin. Každopádně si našla své místo na slunci a bez velkých změn funguje dobře dodnes.

Kavárnu najdete v historickém centru města ve starém domku na Dačického náměstí. Dávné časy na vás dýchnou i uvnitř – trámy z tmavého dřeva, pohodlná prvorepubliková křesla, dřevěná podlaha, teplo z kamen. Pokud do podniku právě nevtrhl zájezd ruských turistů, bývá zde pohodová atmosféra, která přímo vybízí k tomu, abyste si půjčili některou z deskových her a prolelkovali tu celé dopoledne.

Abyste si pohodu řádně užili, mají zde v nabídce výběrovou kávu z předních českých pražíren jako Doubleshot nebo Nordbeans. Jako v jedné z mála kaváren používají na Kozím plácku vacuum pot, což je podle mého názoru nejšetrnější metoda přípravy kávy, nejlépe zachovávající jemné ovocné tóny, o které je jinak tak snadné přijít. Navíc hořák a bublající voda v baňce jsou přesně tím, co k tomuto místu ladí.

Kromě výběrové kávy je vyhlášená zdejší vysokoprocentní horká čokoláda, limonády, domácí moučníky, dorty, občas polévka nebo quiche.

Je opravdu škoda, že v Kutné Hoře není víc podniků, které by město gastronomicky posunuly z úrovně devadesátých let někam blíže současnosti. V každém případě zůstávám optimistou a příští rok se vydám na inspekci znovu.


Kavárna na Kozím plácku,

Dačického náměstí 10, Kutná Hora
+420 777 232 076
simona.jakubcova@koziplacek.cz
koziplacek.cz