Jelica

Foto: Klára Donathová

Foto: Klára Donathová

Skvělé srbské jídlo s autentickou obsluhou.

Pokud vás uspokojí příjemné prostředí a velmi dobré jídlo, pak nebudete mít „problema“. Potrpíte-li si na konverzaci s obsluhou, pozorné dolévání vína a podobné známky dobrého servisu, budete mírně rozladěni. Radím soustředit se na jídlo!

Srbskou restauraci Jelica najdete na Zlíchově kousek od Anděla. Pohodlně tam dojedete tramvají a obvykle se dá i bez problému zaparkovat. Rezervace se vám bude večer hodit. Podnik je sice velký a v sezoně má i krásnou zahrádku, ale bývá často plná.

Přiznávám, že patřím mezi místní fanoušky, protože například bělehradská pljeskavica plněná ajvarem a sýrem (259 Kč) mnohonásobně předčí tu, kterou podávají v právě otevřeném Červeném Jelenovi. Je šťavnatá, plná chuti. S podzimem přichází čas na vydatné polévky a pečená nebo dušená masa, kterých mají v Jelici hojnost. Z polévek vyzkoušejte třeba telecí čorbu (79 Kč). Skromného strávníka by dokázala v kombinaci s předkrmem bohatě nasytit. Při výběru masa se obvykle soustředím na jehněčí v mnoha podobách a bývám šťastná.

Dovolenou vám připomene poměrně široká nabídka ryb nebo mix gril pro více osob. Vegetariánská a veganská jídla tvoří celou stranu menu, takže zkrátka nepřijdou ani ti, kterým maso prostě nejede. Jelica je takové místo pro všechny, což s sebou přináší i určitá úskalí.

Prostředí je hezké, ceny přiměřené a sotva si tu někdo nevybere, takže je oblíbeným cílem „pořadatelů“ večeří pro deset a více osob, které dokážou hlasitostí zážitek z jídla docela otrávit. Nedejte se, obsluha tento problém vnímá a budete-li dostatečně asertivní, přesadí vás případně do jiné místnosti. Hluk a servis jsou jedinou slabinou tohoto podniku – můžete mít štěstí, ale nemusíte. Velký plac obsluhuje málo lidí a často čekáte na objednání nebo zaplacení nepřiměřeně dlouho. Jídla ale z kuchyně chodí rychle, takže návštěvu to nijak dramaticky neprodlouží. Nebojte se trochu po balkánsku na obsluhu zavolat. Chovejte se „jako doma“ a určitě se vám tu bude líbit.


Jelica

Na Zlíchově 35, Praha 5
+420 251 555 536
jelica@email.cz
jelica.cz