Kam v zimě na trh

FOTO: archiv Farmářský trh Heřmaňák

FOTO: archiv Farmářský trh Heřmaňák

Pokud vám v tomhle šedivém počasí chybí nakupování a sociální interakce na farmářských trzích, Heřmaňák je řešení.

Každý rok řeším to samé. Jakmile kolem Vánoc skončí standardní farmářské trhy, nevím kam pro vajíčka, mléko, zeleninu a další věci, které běžně kupuju na Náplavce. Naštěstí jsem objevila víc než uspokojivé řešení. 

Stačí dojet tramvají k Veletržnímu paláci, dát se ulicí dolů a dojít na Řezáčovo náměstí, kde se pravidelně koná dost možná nejhezčí trh v Praze, takzvaný Heřmaňák. Upozorňoval mě na něj na Náplavce pan Vesecký, u kterého pravidelně kupuju vajíčka a v sezóně bývá jednou u řeky a podruhé na Heřmaňáku. Ale až zima mě donutila tenhle trh vyzkoušet.

Od jiných se liší také omezením plastů a podporou bezobalového nakupování. Na dlouhém stole jsou k dispozici i prázdné sklenice, do kterých můžete nakupovat. Zimní nabídka je trochu omezená, ale dostatečná. Dokud není Náplavka, prodává tam i pan Kolman z Krasolesí. Jedničková vajíčka už jsem zmiňovala. Bývá tam Bio Vavřinec, jehož produkty mám také velmi ráda, hovězí můžete nakoupit u Ekofarmy Babiny. Klasika jsou mošty z Loun a ze Slaného, pečivo a sladkosti. O kávovou vzpruhu se stará Cukrárna Alchymista, která vám kávu udělá i do skla nebo hrníčků místo kelímků a navíc má i irskou! Když mrzne, není zelenina, ale do haly 22 v Holešovické tržnici je to fakt kousek.

Trh má skvělou sousedskou atmosféru, opékají se tam špekáčky a když jsem v sobotu viděla partu asi pětašedesátiletých „holek“, jak si za stálého sněžení k snídani dávají buřta a svařák, měla jsem pocit, že svět je vlastně docela fajn místo. Náplavka už by sice měla v sobotu 2. 2. 2019 zase otevřít, ale něco mi říká, že se budu na Heřmaňák ráda vracet.


Heřmaňák

Řezáčovo náměstí, Praha 7
hermanak@farmarsketrziste.cz
http://farmarsketrziste.cz/hermanak