Jednota

Foto: Štěpán Klíma

Foto: Štěpán Klíma

Kavárna a knihkupectví v jednom na hlavní táborské ulici. Zaberte si výklenek u okna prolenošte u kávy a knihy celý den.

V jednotě je síla a v táborské Jednotě je skvělá káva, buchty, věnečky, dvojctihodné koláčky a spousta nádherných knížek. Relativně nový přírůstek na kávové mapě jihočeského města najdete na Pražské ulici, kterou pravděpodobně půjdete od auta či vlaku směrem k náměstí. Za povšimnutí toho na téže ulici stojí víc – ujgurská restaurace Rafariz, cukárna Moccacafé i BistroT10 ve Stárkově domě.

Za Jednotou stojí kamarádky Magda a Lenka. Magda, pražákům dobře známá z EMA espresso baru, má na starosti kávovou část podniku. Lenka, spojená s nakladatelstvím Boabab a festivalem malých nakladatelů Tabook, se stará o to, aby byly v kavárně na prodej ty nejkrásnější knížky. A garantuju vám, že vám z nich bude přecházet zrak a bude si přát mít takové místo i ve vašem městě.

V Jednotě vládne pohoda, nikdo se tu nezlobí na hrající se děti ani na ty, kdo si ke kávě prohlížejí knížku. Prostor je dostatečně členitý na to, abyste si našli takové místo, kde budete mít klid na čtení nebo naopak budete v centru dění. Zvláštní soukromí, třeba na hraní scrabblu nebo psaní románu, budete mít na polštářích ve výklencích s okny.

Je to spíš místo setkávání než kavárna, i když tu mají nejlepší kávu v Táboře. Často se tu konají přednášky, kulturní nebo charitativní akce, ale třeba i slam poetry battly. Kdyby na každém menším městě nebo v každé čtvrti měst velkých byly takové podniky, společnost by možná fungovala líp.

Spolehnout se tu můžete na precizně připravenou kávu z českých i zahraničních pražíren. Na to, že si můžete koupit zrna i propriety pro domácí přípravu kávy, taky TabCup – opakovaně použitelný kelímek na kávu z recyklovaného lógru, dřeva a bioplastu. Na moc fajn malé sladkosti, které vás potěší, ale nepřeplácají. A k tomu všemu knížky, notýsky, diáře a další věci, které byste jinak hledali v papírnictví.


Jednota

Pražská 158, Tábor
+420 775 101 286
kafeknihyjednota@gmail.com
fb.com/kafeknihyjednota