밥; rýže

Foto: Klára donathová

Foto: Klára donathová

Nenápadný podnik, který snadno minete. Pokud tu ale tradiční korejská jídla jednou ochutnáte, budete se vracet.

Korejská restaurace v suterénních prostorách nedaleko Tančícího domu vás určitě nezláká interiérem ani komunikací na sociálních sítích. Jakmile se však odvážíte vstoupit, pochopíte, že tady staví na něčem jiném. Personál komunikuje velmi úsporně, ale efektivně. Na prstech naznačíte počet hostů a obsluha vás usadí k vybranému stolu. Kolem vás budou pravděpodobně samí Korejci. Vzápětí dostanete jídelní lístek, ve kterém jsou jídla popsána i vyfocena, takže si dokážete vybrat, i když nejste experti na korejskou kuchyni. Objednáte si - stačí ukázat -, a za chvíli se začnou dít věci.

Nejprve na stůl přicházejí čtyři mističky s pozornostmi podniku. Nikdy nechybí kimčchi – fermentované zelí, které tu umí opravdu skvěle a prodávají ho i s sebou. Místo multivitamínů si kupte pytlíček a doma ho přendejte do sklenice, dobře uzavřete a ujídejte dle libosti. V lednici je trochu cítit, ale co byste pro své zdraví neudělali. To místní patří každopádně mezi jemnější, jen lehce pikantní a je dobrým úvodem do kimčchi světa. Na talířcích dále bývá nějaká do sladkokysela nakládaná zelenina, často uzenina nebo maso a třeba čerstvý salát. Brzy po nich už na stůl přichází objednaná jídla. Stejně jako třeba ve vietnamských podnicích tu servírují vše najednou. Hlavní jídla v rozžhavených litinových kotlících, takže se nemusíte bát, že vychladnou, než sníte předkrmy.

Ideální čas na návštěvu je doba oběda. Jakkoli zdejší jídlo miluju, není to typ podniku, ve kterém byste chtěli trávit večer. Prostě najíst se a jít. Přes poledne (11.30-15.00) tu navíc platí snížené ceny, přestože jídla jsou stejná jako večer. Neváhejte, fantastické bulgogi laděné do sladka tu k obědu servírují za 159 Kč. Polední ceny platí pro všechna klasická jídla, jako bibimbab nebo kimčchi ččikä (kimchi jjigae). Jako předkrm doporučím rolovanou vaječnou omeletu s omáčkou ne nepodobnou kečupu - pro jednoho je ale spolu s hlavním jídlem příliš velká. Nabídka nápojů je základní. Na skleničku něčeho lepšího zajděte třeba do nedaleké Prosekárny.


밥; rýže

Náplavní 1501/8, Praha 2
+420 774 770 305
fb.com/babryze1